Városlista
2025. május 1, csütörtök - Fülöp

Hírek

2019. Szeptember 17. 11:22, kedd | Helyi
Forrás: Arany-Tóth Attila közönségkapcsolati munkatárs Emlékpont

Római kori leletek az Alföldi Galéria udvarán

Római kori leletek az Alföldi Galéria udvarán

A második századdal találkoztak a 21. század gimnazistái

Az elmúlt napokban megtalált, római kori leleteket is megszemlélték a Bethlen Gábor Református Gimnázium diákjai a hódmezővásárhelyi Alföldi Galéria udvarán, ahol a próbafeltárás helyszínén a munkálatokat irányító Csányi Viktor, a Tornyai János Múzeum régésze tartott rendhagyó történelemórákat.

A galéria udvarán a gimnázium bővítése kapcsán előírt, 250 négyzetméteres területen, kétméteres mélységig elvégzett próbafeltárás során az altalaj elszíneződése irányította a szakemberek figyelmét a tíz, római kori objektumra, amelyek igazolják, hogy a ma ismert város kialakulása előtt, időszámításunk szerint második és negyedik század között a szarmata népesség élt itt, a Hódtó partján.

A tanulók az 1800 éve keletről érkezett nomád népcsoport építette gabonatároló vermek és a Hódtó irányába futó vízelvezető csatornák megtekintés során megtudták, hogy ebben az időben a férfiak várható életkora mindössze 30-40 év volt, s a nők ennél is kevesebbre számíthattak a szüléseknél bekövetkezett halálesetek nagy száma miatt, s a termőföld tápértékének lecsökkenése miatt három-négy generációnként újabb területek kellett hogy művelés alá vonjanak, amely következtében a települések elhelyezkedése időről időre változott.

Kezükbe vehették a gimnazisták azt az ezüstérmét is, amely azt bizonyítja, hogy a tatárdúlást követően a Hódtó partja az elsők között népesült be. Mindezt az 1699-ben vert, első Lipót által kibocsátott váltópénz, a Duárius igazolja, amelyet szintén a próbafeltárás során találtak meg a régészek a fémkeresővel végzett vizsgálatnak köszönhetően. Csányi Viktor szólt arról is, hogy munkájuk során GPS készülék segítségével pontosan rögzítik a leletek megtalálási helyét, s a tárgyak a Tornyai János Múzeumba kerülnek további tisztításra és feldolgozásra.

A rendhagyó tanórán a Bethlen Gábor Református Gimnázium 11. a. és 12. b. osztály diákjai közül, akik helyesen válaszoltak a régész kérdéseire, s tudták, hogy a város területék több mint ezer régészeti lelőhelyet tartanak nyilván, vagy azt, hogy egy földbe ásott ház mintegy öt-tíz éven át volt lakható, a múzeum Korok, kultúrák, lelőhelyek című sorozatának előadásait összegző kötetét kaphatták ajándékba.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi

Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.

2025. Május 01. 08:47, csütörtök | Életmód

Fudzsimoto Szu: A Zene Háza az egyik legfontosabb projektem

Fudzsimoto Szu (Sou Fujimoto) világhírű japán építész az Oszakai Világkiállításon tartott előadást, amelyben kiemelte: a Magyar Zene Háza az egyik legfontosabb projektje.

2025. Május 01. 08:41, csütörtök | Belföld

Összeomlott Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja Maroshévízen

Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen - tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.

2025. Május 01. 08:39, csütörtök | Külföld

Közúti híd épül az orosz-észak-koreai határon

A Tumannaja folyón átívelő közúti híd építése kezdődött meg szerdán Oroszország és Észak-Korea határán.