Városlista
2025. május 1, csütörtök - Fülöp

Hírek

2020. Március 23. 09:50, hétfő | Helyi
Forrás: Arany-Tóth Attila közönségkapcsolati munkatárs Emlékpont

Németországból is importáltak kerámiát a középkorban

Németországból is importáltak kerámiát a középkorban

A Tornyai-múzeum munkatársai folytatják terepbejárásukat Csomorkányon

Az elmúlt napokban folytatódott az egykor virágzó mezőváros, Csomorkány területének régészeti bejárása. A Tornyai János Múzeum munkatársai pénteken újabb lelet találtak, amely igazolja, hogy a település a középkorban a gazdaságilag fejlett városok közé tartozott.


– Az egykori Árpád-kori falu, Csomorkány mezővárossá nőtte ki magát a középkorra, mielőtt 1595-96-ban török-tatár hadjárat pusztította el – idézte fel a település történetét Béres Mária. A Tornyai János Múzeum régésze arról is szólt, hogy a mintegy négy négyzetkilométernyi területen egykor utcák, házak, porták sorakoztak, ahol egy időben hét-nyolcszáz lakos élt, akiknek emlékét már csak a templomrom és a földben és a föld felszínén található leletek őrzik.


Tavaly a Tornyai János Múzeum munkatársai az NKA által támogatott program keretében 17 hektárnyi területet jártak be, s munkájukat száznál is több önkéntes segítette. Az ő részükre az idén is meghirdette a közgyűjtemény az önkéntes terepbejáráson való részvételt, azokban a koronavírus járvány miatt erre nem kerülhetett sor. A jelen időszakban a múzeum régészei – a látogatók fogadásának elmaradása miatt – az intézmény front-office területein dolgozó munkatársaival közösen végzik a bejárást, s munkájukat szabad területen, egymástól távolságot tartva biztonságban végezhetik.

A bejárásban résztvevők a húszméteres négyzetekre osztott területen mindent begyűjtenek, ami régészeti értékkel bírhat, csontdarabokat, edénytöredékeket, fém- és kerámiadarabokat, amelyeket az adott négyzet koordinátáival feliratozott zsákokba helyezik. Ezeket a későbbiekben a múzeumban megtisztítják, és feldolgozzák.

Tavaly több mint 86 ezer cserépleletet dolgoztak a régészek, s elmondható, hogy a tárgyak végigkövetik a terület betelepültségét, így az avar, a germán időszak mellett honfoglalás-kori és szarmata kor nyomait is rögzítették.
– A középkori Csomorkány gazdag településnek számított –fogalmazott Béres Mária, hozzátéve, hogy ezt az előkerült import kerámiák is igazolják. Ezek közül a legújabb a pénteki bejárás során megtalált a kerámia-lelet, egy dél-német területről származó asztali kerámia szamócát formázó díszítése.

A bejárást a következő a tervek szerint a következő hetekben is folytatják a múzeum munkatársai, amely során fémkereső berendezést is alkalmaznak majd.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi

Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.

2025. Május 01. 08:47, csütörtök | Életmód

Fudzsimoto Szu: A Zene Háza az egyik legfontosabb projektem

Fudzsimoto Szu (Sou Fujimoto) világhírű japán építész az Oszakai Világkiállításon tartott előadást, amelyben kiemelte: a Magyar Zene Háza az egyik legfontosabb projektje.

2025. Május 01. 08:41, csütörtök | Belföld

Összeomlott Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja Maroshévízen

Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen - tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.

2025. Május 01. 08:39, csütörtök | Külföld

Közúti híd épül az orosz-észak-koreai határon

A Tumannaja folyón átívelő közúti híd építése kezdődött meg szerdán Oroszország és Észak-Korea határán.