Városlista
2025. május 1, csütörtök - Fülöp

Hírek

2014. Június 04. 10:17, szerda | Helyi
Forrás: (Elek András-sajtóreferens)

Júniusban a hódmezővásárhelyi zsidóság elhurcolásának 70. évfordulójára emlékezik a város

Júniusban a hódmezővásárhelyi zsidóság elhurcolásának 70. évfordulójára emlékezik a város

Holokauszt emlékmű avatásával, emlékkoncerttel, konferenciával és a Vészkorszak helyi áldozatait bemutató albummal tisztelegnek a mártírok emléke előtt Hódmezővásárhelyen június hónapban, a helyi zsidóságelhurcolásának 70. évfor

Hetven évvel ezelőtt, 1944. június 17-én 747 vásárhelyi polgárt hurcoltak el a helyi zsinagógából. A templom órája ma is 10 óra 10 percen áll, emlékeztetve arra, hogy 1944 nyarán megállt az idő a vásárhelyi zsidóság számára. Magyarország Kormánya 2014-et, "Magyar Holokauszt Emlékév - 2014"címmel emlékévvé nyilvánította. A 20. századi történelem legfájdalmasabb epizódjára történő emlékezés és emlékeztetés jegyében Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata és a város kulturális intézményei szoboravatóval, könyvkiadással, emlékkoncerttel és a történelmi események tudományos feldolgozásával készülnek júniusban a vásárhelyi holokauszt évfordulóján.

Dél-Magyarország zsidóságát nem sokkal az 1944. április 26-i gettósítási rendeletet követően ugyanolyan gyorsan és módszeresen gyűjtötték össze, mint az ország más részein. Hódmezővásárhelyen gettó felállítására köszönhetően Beretzk Pál polgármester-helyettes és a helyi közigazgatás ellenállásának kivételes módon nem került sor. A zsidóság deportálása 1944. június 16-ánreggel kezdődött a városban, amikor a makói csendőriskoláról átvezényelt ötven csendőr két csendőrtiszt irányításával házról házra járva gyűjtötte össze a zsidókat. Az embereket a zsinagóga udvarára hajtották, majd június17-én terelték őket a Nagyállomásra. A szerelvény, melynek marhavagonjaiba átlagosan 35 embert zsúfoltak össze még másnap is az állomáson vesztegelt és a vasút által a városnak megküldött számlán (pontatlanul) szereplő 737 fő csak 19-én este érkezett meg Szeged-Rókusra, ahonnan a Cserzy Mihály utcában levő elhagyott téglagyárba hajtották őket. A vásárhelyieket a szegedi gyűjtőtábor többi rabjával együtt június utolsó napjaiban deportálták az auschwitzi megsemmisítő-, valamint a Bécs melletti strasshofi koncentrációs táborba.

Makó Imre levéltáros kutatásai alapján a világháborúk emberveszteség-szakértőjének legújabb könyve Vihar és vész közepette címmel a holokauszt helyi áldozatainak állít emléket a Vészkorszak vásárhelyi áldozatainak száma összesen 400 fő. Legtöbbjük a halál- és koncentrációs táborokban, valamint a munkaszolgálat során pusztult el, két család a deportálás elől öngyilkosságba menekült, valamint egy család a kamenyec-podolszki vérengzésének esett áldozatul.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi

Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.

2025. Május 01. 08:47, csütörtök | Életmód

Fudzsimoto Szu: A Zene Háza az egyik legfontosabb projektem

Fudzsimoto Szu (Sou Fujimoto) világhírű japán építész az Oszakai Világkiállításon tartott előadást, amelyben kiemelte: a Magyar Zene Háza az egyik legfontosabb projektje.

2025. Május 01. 08:41, csütörtök | Belföld

Összeomlott Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja Maroshévízen

Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen - tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.

2025. Május 01. 08:39, csütörtök | Külföld

Közúti híd épül az orosz-észak-koreai határon

A Tumannaja folyón átívelő közúti híd építése kezdődött meg szerdán Oroszország és Észak-Korea határán.