Városlista
2025. május 1, csütörtök - Fülöp

Hírek

2018. Szeptember 05. 11:28, szerda | Helyi
Forrás: Arany-Tóth Attila közönségkapcsolati munkatárs Emlékpont

Emberi sorsok Szibériától Szardíniáig. Hadifogoly magyarok a nagy háborúban

Emberi sorsok Szibériától Szardíniáig. Hadifogoly magyarok a nagy háborúban

Emberi sorsok Szibériától Szardíniáig. Hadifogoly magyarok a nagy háborúban című nemzetközi multimédiás kiállítás nyílik az Emlékpontban.

Köszöntőt mond:

Lázár János országgyűlési képviselő és Kakas Béla, a Csongrád Megyei Közgyűlés elnöke

A kiállítást megnyitja: Dr. Miklós Péter, az Emlékpont intézményvezetője, a Tornyai János Múzeum igazgatója.

A tárlatot bemutatja: Major Anita, a kiállítás kurátora

A kiállítás fővédnöke: Áder János Magyarország köztársasági elnöke

Az alkotók így fogalmaztak a kiállításról:

A nagy háború nyugtalanító problémáinak egyik legdrámaibb, legtöbbeket érintő fejezete a hadifogságé. Elfogott katonáinkat gyakran gyanakvás, sokszor a gyávaság, szélsőséges esetben a hazaárulás vádja vette körül. A gyors és fájdalommentes háborút vizionáló felek egyike sem tudott mit kezdeni a hihetetlen tömegben fogságba került katonák elhelyezésének és életben tartásának logisztikai, higiéniai, politikai és sok más vetületű kérdéskörével. A számok mellett legalább annyira sokkolók a földrajzi tények: Szibéria, Szardínia mellett szinte az összes földrészre került magyar katonarab: Perzsiába, Afganisztánba, Japánba, Ausztráliába, Brazíliába, Kanadába és Mexikóba… S a nagy háború hadifogsága nem „csupán” a hadifogoly-történelem egyik kiemelt szakasza volt, hanem valójában nyitánya a „táborok évszázadának”. Az ilyen léptékű táborvilág – a tömegek elszigetelésével, identitásuk felfüggesztésével, kényszermunkáltatásukkal, helyenként tudatos megsemmisítésükkel – megelőlegezte a második világháború iparosított lágerbirodalmát, amelyben már etnikai és politikai alapon szervezték meg tömegek elpusztítását. Kiállításunkon nem kívánjuk enciklopédikus ismereteit nyújtani a nagy háború hadifogolytáborainak. Inkább emberi arcokhoz, sorsokhoz közelebb hajolni, arra kérve látogatóinkat, hallgassák meg a soha el nem mondott, soha ki nem beszélt történeteket. Hogy a foglyok mindennapi életével, túlélési stratégiáival, tömeges és névtelen eltűnésével szembesülve megmutathassuk azt a világot, ahonnan sok ezer hadifogolynak soha nem volt visszatérés – sem a családjába, sem a hazájába, sem a történelembe. Mert úgy véljük, a nagy háború szürke rabja is „hős halott”. Neki kívánunk emléket állítani.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi

Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.

2025. Május 01. 08:47, csütörtök | Életmód

Fudzsimoto Szu: A Zene Háza az egyik legfontosabb projektem

Fudzsimoto Szu (Sou Fujimoto) világhírű japán építész az Oszakai Világkiállításon tartott előadást, amelyben kiemelte: a Magyar Zene Háza az egyik legfontosabb projektje.

2025. Május 01. 08:41, csütörtök | Belföld

Összeomlott Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja Maroshévízen

Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen - tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.

2025. Május 01. 08:39, csütörtök | Külföld

Közúti híd épül az orosz-észak-koreai határon

A Tumannaja folyón átívelő közúti híd építése kezdődött meg szerdán Oroszország és Észak-Korea határán.